NEWS

Hamilton's Santiago Hassan holds off the challenge of Glenfield's Sam Jasper. Photo: Phototek

Lotto NRFL results

Saturday, April 05, 2014
Share on Facebook Print this Article

The Lotto NRFL Premier League kicked off today while the second rounds of Division One and Division Two also took place, here are all the results.

Lotto NRFL Men's Premier

East Coast Bays 2 – 0 Waitakere City (HT: 0-0)
ECB: Mario Hoffman, John White
WAI: None

Ngaruawahia United 1 – 1 Bay Olympic (HT: 1-0)
NGA: Steve Morrison
BAY: Ken Yamamoto

Glenfield Rovers 2 – 1 Hamilton Wanderers (HT: 0-1)
GLE: Michael Gwyther 2 (1 pen)
HAM: Mark Jones

Birkenhead United 3 – 2 Three Kings United (HT: 2-0)
BIR: Godwin Darkwa, Nathan Buswell, David Parkinson
TKU: Dylan Manickum, Blair Konik

Onehunga Sports 1 – 0 Central United (HT: 0-0)
ONE: Stuart Holthusen
CEN: None

Lotto NRFL Men's Division 1

Mt Albert-Ponsonby 5 – 0 Papatoetoe (HT: 2-0)
MAP: Robbie Hunt, Jared Colligan 3, Dean Delaney
PAP: None

Mangere United 1 – 1 Metro (HT: 0-1)
MAN: Nazeem Sharif
MET: Own goal

Eastern Suburbs 4 – 1 Hibiscus Coast (HT: 1-1)
EAS: Nik Keown-Robson 2, Dean Styles, Fox Slotemaker
HIB: Dan Bungard

Western Springs 3 – 1 Melville United (HT: 0-1)
WES: Alec Beresford, Patrick Bowen, Ross McPhie
MEL: Gavin Douglas

Ellerslie 4 - 2 Manurewa (HT: 3-0)
ELL: Will Roper 3, Martin Pike
MAN: Kieran Nevey, Brody Cleave

Takapuna 4 - 3 North Shore United (HT: 0-1)
TAK: Shaydon Young, Lee Robinson 2, James Taylor
NSU: Jaryd Gray, Dave Fahy, Carl Bryant

Lotto Men’s Division 2

Warkworth 1 – 3 Tauranga City United (HT: 0-3)
WAR: Ahmed Ahmed
TAU: Jack McNab, Andrew Cooper 2

Lynn-Avon United 0 – 2 Fencibles United (HT: 0-0)
LYN: None
FEN: Zane Christiansen, Paulo Montino (pen)

Onehunga-Mangere United 1 – 1 Forrest Hill Milford (HT: 1-1)
OMU: Nathanael Lucas
FHM: Rory Butterfield

Waiuku 3 – 0 Albany United (HT: 0-0)
WAI: Paul Duffy, Luke Chapman, Matt Bruin
ALB: None

Oratia United 4 – 0 Claudelands Rovers (HT: 2-0)
ORA: Gareth Clark, Steve Doherty, Hayden Pett, Stu Roberts
CLA: None

North Force 3 – 2 Papakura City (HT: 3-1)
NOR: Steve Schimmel, Joe Lueten, own goal
PAP: Harry Hilary-Jenkins 2

No 1 No 2 No 3 No 4
Lotto NRFL Men's Premier
Team Played Pts
Glenfield Rovers 18 45
Birkenhead United 18 29
Hamilton Wanderers 18 28
Bay Olympic 18 28
East Coast Bays 18 27
Onehunga Sports 18 26
Three Kings United 18 22
Central United 18 22
Waitakere City 18 20
Ngaruawahia United 18 10
PrevNext
NRFL Men's Prem Golden Boot
Player Team Goals
Michael Gwyther Glenfield Rovers 17
Steven Holloway Glenfield Rovers 15
Jarrod Smith Birkenhead United 14
Federico Marquez Hamilton Wanderers 12
Mark Jones Hamilton Wanderers 11
Lotto NRFL Men's Division 1
Team Played Pts
Western Springs 22 50
Eastern Suburbs 22 49
Melville United 22 40
Hibiscus Coast 22 38
Ellerslie 22 37
Takapuna 22 33
Mangere United 22 29
Mt Albert-Ponsonby 22 26
North Shore United 22 22
Metro 22 22
Manurewa 22 15
Papatoetoe 22 12
PrevNext
NRFL Men's Div 1 Golden Boot
Player Team Goals
Lee Robinson Takapuna 20
Jared Colligan Mt Albert-Ponsonby 15
Jaryd Gray North Shore United 14
Ernesto Lopez Mangere United 13
Leon Newell Melville United 13
Lotto NRFL Men's Division 2
Team Played Pts
Tauranga City Utd 22 58
Forrest Hill Milford 22 49
Waiuku 22 44
Papakura City 22 42
North Force 22 29
Oratia United 22 29
Albany United 22 28
Fencibles United 22 26
Onehunga-Mangere 22 24
Lynn-Avon United 22 20
Claudelands Rovers 22 19
Warkworth 22 7
PrevNext
NRFL Men's Div 2 Golden Boot
Player Team Goals
Harry Hillary-Jenkins Papakura City 31
Luke Chapman Waiuku 23
Andrew Cooper Tauranga City Utd 22
Jerahl Hughes Tauranga City Utd 17
Steve Schimmel North Force 17
Lotto NRFL Women's Premier
Team Played Pts
Forrest Hill Milford 18 47
Glenfield Rovers 18 43
Claudelands Rovers 18 41
Eastern Suburbs 18 35
Lynn-Avon United 18 30
Three Kings United 18 28
Papatoetoe 18 15
Fencibles United 18 13
Western Springs 18 8
Bay of Plenty 18 1
PrevNext
NRFL Women's Golden Boot
Player Team Goals
Helen Collins Claudelands Rovers 38
Katie Rood Glenfield Rovers 23
Rebecca Tegg Eastern Suburbs 19
Katie Jackson Glenfield Rovers 18
Tayla O'Brien Forrest Hill Milford 13
PrevNext

© Auckland Football Federation 2010.